sobota, 14 listopada 2015

Czy znam potrzeby mojego psa?- żywienie.

Jak dobrze znamy potrzeby naszych małych przyjaciół? Dobre żywienie jest jednym z fundamentów utrzymania zdrowia naszego czworonoga. Odpowiednio ułożona i zbilansowana dieta może zapobiegać różnym chorobom, a przy tym pielęgnuje kondycję całego organizmu. Pamiętajmy jednak, że słowo dieta to sposób odżywiania, a nie odchudzanie. Mam w domu dwa psy różniące się nie tylko wielkością, ale też potrzebami.
Mimo tego, że yorki przez ludzi są postrzegane jako psy zabawki, spędzające całe życie na kanapie i w torebce, to coraz częściej pojawiają się sportowe "egzemplarze" tej rasy. Tofik zdecydowanie bardziej wrodził się do terriera, niż yorka. Kocha spacery, zabawę i szalone gonitwy z Pianem. Chociaż różni ich 20 kg wagi, świetnie się dogadują i tworzą zgrany team. Ta różnica w ogóle nie pływa na hierarchię, Pianem rządzi Tofik i to nie podlega dyskusji, mógłby wyjeść Pianowi wszystko z miski, a on by nawet nie mruknął. Nie dopuszczamy do tej sytuacji m. in ze względu na to, że jedzą różne karmy, o różnej wielkości granulek, ale też dla samej zasady, że nie je się z cudzej miski. Psy spożywają posiłki w tym samym czasie, w pewnej odległości od siebie (Tofik w kuchni, Piano w korytarzu).
Obydwoje jedzą suchą karmę, która jest wygodnym i chyba najbardziej popularnym sposobem żywienia, jaki stosują właściciele psów. Wcześniej wspomniałam o różnicach między karmą Piana, a Tofika. Producenci oferują różne podziały karm, by klient mógł lepiej dobrać ją do wielkości, wagi i potrzeb swojego czworonoga. Większość z nich jest dedykowana ze względu na wielkość, dla psów małych, średnich i dużych ras, często też pojawiają się 2 dodatkowe opcje, dla ras mini oraz olbrzymich. Musimy pamiętać, by karma była podstawowym elementem żywieniowym naszego psa- nie należy przesadzać ze smakołykami. Oczywiście możemy zrezygnować z suchych karm i samemu przygotowywać posiłki.